Warsztat majsterkowicza – porządek i dobra organizacja
Porozrzucane narzędzia i drobne wyposażenie nie tylko zajmują cenne miejsce na blacie roboczym, ale także utrudniają wykonywanie nawet najprostszych prac, zwłaszcza gdy nie możemy odnaleźć konkretnego narzędzia. Są jednak łatwe sposoby, aby utrzymać porządek w warsztacie majsterkowicza. Za pomocą praktycznych tablic, szafek czy regałów możemy uporządkować narzędzia oraz inny osprzęt, dzięki czemu zawsze będą na swoim miejscu.
Porządek w warsztacie majsterkowicza – praktyczne tablice warsztatowe
Dobrym sposobem na uporządkowanie podręcznych narzędzi są funkcjonalne tablice narzędziowe określane także jako panele. Są to najczęściej tablice wykonane z metalu lub miękkich płyt drewnopochodnych. Najlepiej wybrać perforowane, m.in. stalowe wykończone farbą lub lakierem. Są one przystosowane do zawieszenie uchwytów, wsporników i haków na narzędzia, łatwo też zmienić rozmieszczenie uchwytów. Dobrym wyborem są też tablice narzędziowe z tworzyw sztucznych. Na takiej tablicy zawiesimy niemal wszystkie poręczne narzędzia, a także niewielkie pojemniki, np. kuwety, które pozwolą nam uporządkować śrubki i gwoździe. Taka tablica sprawi, że wszystkie narzędzia oraz akcesoria będą dobrze widoczne i zawsze pod ręką. Nie zajmą też cennej przestrzeni na blacie roboczym.
Skrzynki, pojemniki i organizery narzędziowe
Porządek w warsztacie majsterkowicza pozwolą utrzymać przenośne skrzynki, torby narzędziowe oraz innego rodzaju organizery wyposażone w wiele praktycznych przegródek różnej wielkości, dzięki którym zajdziemy miejsce zarówno dla większych podręcznych narzędzi, jak i drobnych akcesoriów. Warto zdecydować się na pojemniki z zamykaną pokrywą i uchwytem, dzięki którym skrzynkę czy organizer z wybranymi narzędziami będziemy mogli zabrać ze sobą, gdy zajdzie potrzeba pracy poza warsztatem. Do bardzo funkcjonalnych należą pojemniki przezroczyste, co sprawia, że ich zawartość jest zawsze widoczna.
Porządek w warsztacie majsterkowicza – szafki i wózki narzędziowe
Dobre, lecz droższe produkty organizacji warsztatu służące porządkowi to szafki narzędziowe. Wykonuje się je zazwyczaj z solidnej blachy stalowej, dzięki czemu są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Takie szafki wyposażone są w praktyczne szuflady o zróżnicowanej głębokości, które pomieszczą wszelki osprzęt. Zamocowane na teleskopowych prowadnicach kulkowych otwierają i wysuwają się płynnie, bez względu na ciężar ich zawartości. Szuflady mają też blokady zabezpieczające przed wypadnięciem oraz mechanizm blokujący wysuwanie kilku szuflad jednocześnie, co zabezpiecza szafkę narzędziową przed upadkiem. Często takie szafki sprzedawane są wraz z wyposażeniem zawierającym klucze, wkrętaki, bity i imbusy. Dzięki kółkom szafkę można przesunąć w wybrane miejsce i zablokować koła, aby stała tam, gdzie akurat jest potrzebna. Prostszą alternatywą dla szafki będzie wózek z półkami – jest ich zazwyczaj 2 lub 3. Warto wybrać wózek, którego półki mają wysoki rant zabezpieczający przed zsuwaniem się narzędzi.
Regały metalowe – sposób na porządek w warsztacie majsterkowicza
Do przechowywania większych narzędzi i osprzętu warto wykorzystać regały metalowe. Podźwigną one spore obciążenie – standardowo nośność jednej półki wynosi do 90 kg, chociaż można też znaleźć regały z udźwigiem do 300 kg. Mogą być skręcane za pomocą śrub lub zaciskowe. Na regałach możemy ustawić np. większe pudełka plastikowe i skrzynki z narzędziami czy pojemniki z farbami i klejami Elektronarzędzia najlepiej przechowywać na półkach lub regałach w specjalistycznych futerałach, w których zazwyczaj są są sprzedawane. Dzięki temu nie będą się kurzyć i nie ulegną przypadkowemu uszkodzeniu.
zdjęcia: AdobeStock