Nowoczesny dom parterowy – jaki projekt wybrać
Jednorodzinne domy parterowe osiągnęły swoją największą popularność przede wszystkim za oceanem – takie budownictwo rozwinęło się tam głównie ze względu na konieczność upraszczania konstrukcji budynków szkieletowych oraz niższe koszty budowy, które czyniły je bardziej dostępnymi. Znane z zapewniania maksymalnej wygody, przestronnych wnętrz, okazałych stref relaksu wychodzących na stronę ogrodu jest też doceniane poza granicami USA. Rozłożyste domy parterowe nazywane bungalowami mogą pochwalić się rzeszą sympatyków, którzy dostrzegają szereg ich zalet również w Polsce. Budowane dzisiaj domy parterowe o charakterystycznym rysunku bryły mają wiele udogodnień i rozwiązań dostosowanych do naszego klimatu.
Zalety domu parterowego
Współczesny bungalow przede wszystkim zapewnia komfort mieszkańcom głównie dzięki usytuowaniu wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji. Brak schodów i konieczności ich przemierzania kilka razy dziennie to rozwiązanie przyjazne wszystkim domownikom, ale szczególnie docenią je rodziny z dziećmi i osoby starsze. Jeśli budynek ma mieć dużą powierzchnię, to ze względu na doprowadzenie odpowiedniej ilości światła dziennego do wszystkich pomieszczeń, musi być rozłożysty – mieć mocno wydłużoną lub rozczłonkowaną bryłę, co z kolei daje możliwości zaprojektowania większej ilości zarówno zwykłych okien, jak i wyjść do ogrodu. Gdy większość pomieszczeń ma okno tarasowe, komunikacja między wnętrzem i posesją jest znacznie ułatwiona. Praktycznie zarówno z salonu, kuchni, pokoi, a nawet łazienki możemy przejść na taras lub wprost do ogrodu. Duże okna pozwalają też na lepsze doświetlenie wnętrza oraz możliwość podziwiania przyrody ze środka pomieszczeń.
Dom parterowy na planie
Wygodny bungalow zazwyczaj jest zaprojektowany na planie litery L, T lub U – w efekcie wnętrze łatwo jest podzielić na funkcjonalne skrzydła. W ich załomach najczęściej projektuje się tarasy. W naszym klimacie będzie to ze wszech miar korzystne, gdyż pozwoli na stworzenie zacisza osłoniętego od wiatrów. Projektuje się również podcienia i nisze, które dają praktyczną osłonę strefy wejścia. Trzeba jednak pamiętać, że rozczłonkowana bryła domu pociąga za sobą konieczność odpowiedniej powierzchni zabudowy, co w praktyce oznacza, że działka, na której chcemy postawić tego typu dom, musi być odpowiednio duża. Choć zwolennicy domów parterowych podkreślają, że ze względu na brak schodów, mniej miejsca przeznacza się w nim na komunikację, to jednak jest to prawdą jedynie w przypadku budynków małych, o zwartej bryle. Wybierając projekt domu parterowego, szczególnie dużego, o rozczłonkowanej bryle, musimy liczyć się z tym, że sporo miejsca zajmie w nim komunikacja – do każdego skrzydła domu muszą przecież doprowadzić nas hole i korytarze. Rozbudowana bryła domu parterowego pozwala natomiast na zaprojektowanie wygodnego wnętrza z podziałem na funkcjonalne strefy: dzienną, nocną i gospodarczą – wybierając projekt, koniecznie zwróćmy na to uwagę. Po czym poznać dobry projekt domu parterowego? Bliżej wejścia projektuje się najczęściej najbardziej reprezentacyjną część domu, czyli salon i strefę dzienną. W bardziej oddalonych pomieszczeniach sytuuje się zaciszną część nocną, czyli sypialnie i rodzinne łazienki. Bardziej peryferyjne strefy zajmują pomieszczenia gospodarcze.
Dom parterowy – jaki kształt dachu
Tradycyjne bungalowy mają najczęściej płaski lub prawie płaski dach – kąt nachylenia wynosi zwykle 20-30o. Rozbudowana bryła domu pociąga za sobą również kształt dachu, jeśli jest stromy, przybiera formę dachu wielospadowego. W przypadku, gdy wnętrze domu parterowego pozbawione jest stropu, w dachu można zamontować okna, które dodatkowo je doświetlą. Zanim jednak wybierzemy projekt domu parterowego sprawdźmy warunki zabudowy na naszym terenie. W naszym klimacie częściej stosuje się dachy strome, aby poradziły sobie z odprowadzaniem dużej ilości opadów, zwłaszcza w niektórych regionach Polski. I tu mogą się pojawić ograniczenia związane z wyborem domu parterowego – mogą one wynikać z zapisów zawartych w planie miejscowym lub decyzji o warunkach zabudowy, które mogą określać minimalne nachylenie połaci. Konieczność stosowania wyższych dachów może na skłonić do budowy domu z poddaszem użytkowym.
zdjęcie otwierające: AdobeStock