Zabudowa wiatrołapu – jak zbudować użyteczny ganek?
Wiatrołap w domu jednorodzinnym – nazywany także przedsionkiem, czasami także gankiem – to pomieszczenie usytuowane między drzwiami wejściowymi a częściej mieszkalną. Jak wskazuje nazwa, jego głównym zadaniem jest ochrona wnętrza przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. To także w tym pomieszczeniu zatrzymywane są zanieczyszczenia naniesione z zewnątrz. W wiatrołapie pozostawiamy także obuwie, wierzchnie okrycia czy wózek dziecięcy. Jeśli w domu prowadzimy gabinet, przedsionek możemy wykorzystać na poczekalnię. Wiatrołap chroni także naszą prywatność przed wścibskimi osobami, np. listonoszem czy kurierem. Jeśli nie zdecydowaliśmy się niego podczas wyboru projektu domu, to nic straconego. W każdej chwili możemy przebudować strefę wejścia. Jak dobudować ganek?
Zabudowa wiatrołapu – wiatrołap wewnętrzny
Jeśli mamy taką możliwość, to warto z holu wejściowego wydzielić wiatrołap. Jest to rozwiązanie mało kłopotliwe, łatwe do zrealizowania, nie poniesiemy także zbyt dużych kosztów. Wystarczy postawić lekką ściankę działową np. z płyt gipsowo-kartonowych i zamontować drzwi wewnętrzne.
Ciekawym rozwiązaniem jest przeszklony wiatrołap, który optycznie nie zabierze przestrzeni mieszkalnej. Zabudowa wiatrołapu wydzielonego z holu może sprawiać pewne problemy, przede wszystkim dlatego, że jego metraż zazwyczaj nie jest zbyt duży. Pamiętajmy jednak, że aranżując przedsionek, zawsze należy postawić na funkcjonalność. Musimy więc w pomieszczeniu wygospodarować miejsce na odzież wierzchnią oraz obuwie zarówno domowników, jak i gości. Sprawdzą się wszelkiego rodzaju półki czy wieszaki. Przyda się również ławeczka lub siedzisko. Jeżeli przedsionek ma nieco więcej metrów kwadratowych, to warto, aby znalazła się w nim szafa.
Dobudowa ganku do domu – wiatrołap zewnętrzny
Wiatrołap zewnętrzny odznacza się od bryły domu i – oprócz funkcji ochronnej – wpływa na wygląd budynku. Decydując się na dobudowę wiatrołapu, ważne jest więc, aby był spójny ze stylem domu. Jego wielkość musi być dopasowana do rozmiarów obiektu. Bardzo często dobudowywany ganek przybiera formę zamkniętej przybudówki. Do dobry sposób, ale uwaga: na taką rozbudowę domu muszą pozwalać warunki zabudowy. Innym rozwiązaniem jest wiatrołap w kształcie litery L, gdzie ściana zewnętrzna osłania strefę wejścia. Możemy również zdecydować się na zabudowę podcienia, o ile taki jest. To dobre rozwiązanie, jeśli warunki zabudowy nie pozwalają na rozbudowę domu, która przekroczy linię elewacji.
Budowa ganku krok po kroku
To, z jakich materiałów powstanie wiatrołap zewnętrzny, zależy od naszych preferencji, możliwości technicznych oraz stylu domu. Możemy zdecydować się na wiatrołap murowany czy też drewniany. Wartym rozważenia rozwiązaniem jest wiatrołap szklany – pustaki szklane czy szkło osadza się w profilach aluminiowych lub stalowych. Co ważne, decydując się na lekką konstrukcję z drewna czy profili należy mocować je bezpośrednio do ścian domu, a nie do warstwy termoizolacyjnej. Budowę wiatrołapu dobrze rozpocząć od wizyty u architekta, który podpowie nam, jakie mamy możliwości, a jednocześnie tak zaplanuje ganek, że harmonijnie wpisze się w bryłę domu. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie podobnych materiałów wykończeniowych i kolorystyki oraz pokrycia dachowego jak przy budowie domu. Także okna i drzwi w dobudowanym ganku muszą pasować do pozostałych elementów stolarki otworowej. Jeśli decydujemy się już na budowę wiatrołapu, to zadbajmy o odpowiedni metraż – najczęściej to 2-7 m2. Oczywiście każdy wiatrołap zewnętrzny musi mieć solidną podstawę, czyli fundament. Powinien być on wykonany z trwałych materiałów i dobrze zaizolowany. Uwaga: należy pozostawić 2-centymetrową dylatację między budynkiem – wypełnią się ją elastycznym materiałem. Ponadto warto zadbać o zabezpieczenie drzwi zewnętrznych przed opadami – zapewni ją zadaszenie lub okap. Jeśli wiatrołap ma być murowany, to dobrze jest też zadbać o odpowiednią wentylację – przynajmniej wywiew. Natomiast w przypadku drewnianego wiatrołapu, który pełni funkcję wyłącznie śluzy termicznej, to można z niej zrezygnować. Podobnie sprawa wygląda z ogrzewaniem – murowaną konstrukcję koniecznie należy chronić przed przemarzaniem. Ponadto pamiętajmy, że pozostawiamy tam obuwie i kurtki, czasami mokre. Dobrym rozwiązaniem będzie elektryczne ogrzewanie podłogowe. Możemy również zdecydować się na grzejniki rurowe przeznaczona specjalnie do wiatrołapów. Zamontujemy w dobudówce przynajmniej jedno okno. Jeśli – o ile nie zdecydowaliśmy się na wiatrołap szklany, który gwarantuje odpowiednie doświetlenie pomieszczenia. Gdy nie jest to możliwe, to przeszklone drzwi zewnętrzne. Zabudowa wiatrołapu zewnętrznego podlega takim samym zasadom jak wewnętrznego, o czym pisaliśmy wyżej. Dla przypomnienia, w pomieszczeniu tym muszą koniecznie się znaleźć: wieszaki i półki, warto postawić również wygodne siedzisko i znaleźć miejsce na szafę.