Zbiornik wyrównawczy – jaki wybrać?
Zbiornik wyrównawczy c.o., inaczej naczynie wyrównawcze, to nieodzowny elementem odpowiednio wykonanej instalacji grzewczej. Ochrania on układ, zapobiegając wzrostowi ciśnienia ponad dopuszczalną wartość. W jaki sposób? Zbiornik wyrównawczy przejmuje nadmiar wody wytwarzanej podczas podgrzania, a to sprawia, że ciśnienie w całym obiegu zostaje wyrównane. Gdyby tego elementu nie było, ciecz zwiększająca objętość pod wpływem temperatury spowodowałaby nadmierny przyrost ciśnienia w instalacji, uszkadzając układ grzewczy. Brak zbiornika wyrównawczego do centralnego ogrzewania może skutkować np. pękaniem rur, włączeniem się zaworu bezpieczeństwa czy rozszczelnieniem przyłączy zaworów.
Jak wybrać zbiornik wyrównawczy centralnego ogrzewania
Kupując zbiornik wyrównawczy do centralnego ogrzewania, powinniśmy przede wszystkim kierować się jego pojemnością. Zasada jest taka: pojemność zbiornika wyrównawczego – i to bez względu na typ – musi być nie mniejsza niż 10% objętości całej instalacji. Ponadto warto zwrócić uwagę na inne parametry. Wybierzmy zbiornik wyrównawczy do centralnego ze stali nierdzewnej, która została pokryta antykorozyjną warstwą ochronną oraz emalią proszkowaną – będzie odporny na korozję. Chociaż w przypadku dużych zbiorników lepiej sprawdzą się lekkie tworzywa sztuczne. Warto też, aby był on wyposażony w poduszkę powietrzną, która ochrania ścianki naczynia przed kontaktem z wodą. Przypatrzmy się również, jak ukształtowane zostało naczynie – czy jest spawane, czy powstało z jednego arkusza blachy, czy mocowania są wyważone, a cała konstrukcja stabilna. Aby zmniejszyć straty (chociaż nie powinny być duże) ciepła w instalacji, postawmy na ocieplony zbiornik wyrównawczy. Ponadto warstwa termoizolacyjna ochroni zbiornik wyrównawczy przed uszkodzeniami mechanicznymi. Chociaż naczynie umieszczamy w zamkniętych pomieszczeniach, to zwróćmy uwagę na estetykę wykonania.
Zbiorniki wyrównawcze zamknięte i otwarte
Na rynku dostępne są zbiorniki wyrównawcze otwarte i zamknięte (przeponowe) – to, jaki należy wybrać, zależy od typu konkretnej instalacji. Zbiornik wyrównawczy otwarty znajduje zastosowanie w instalacjach grzewczych z kotłem na paliwa stałe, a także z w układach z kominkiem z płaszczem wodnym. Montuje się go w najwyższym punkcie obiegu wody i podłącza do kotła za pomocą pionowej rury wznośnej. Takie usytuowanie zbiornika wyrównawczego sprawia, że na jego ściankach może zbierać się para wodna, ale po skropleniu jest ona bezpośrednio odprowadzana do kanalizacji. Natomiast zamknięty zbiornik wyrównawczy to element centralnego ogrzewania z kotłem gazowym lub olejowym. W przypadku naczynia przeponowego przestrzeń wodna i gazowa oddzielone są szczelną membraną, a za bezpieczną pracę instalacji odpowiada automatycznie napędzany obieg wody.